همه ما میدونیم که سرطان چقدر جدیه، اما بیشتر افراد تمایل دارن خود رو جدا از اون تصور کنن. ما فکر می کنیم امکان نداره این اتفاق واسه ما بیفته. باورهای غلط عادی مثل اینکه فقط افراد سن بالا یا افرادی که سابقه خانوادگی دارن به سرطان دچار می شن باعث شدن بی توجهی ما به نشونه های هشداردهنده تقویت شه. با اینکه افراد با زمینه ژنتیکی بیشتر در خطر خطر هستن، اما هر کسی و در هر سنی ممکنه به این مریضی دچار شه.

سرطانایی که فقط زنان به اونا دچار می شن عبارتند از: سرطان تخمدان، سرطان رحم و دهانه ی رحم (واژن). سرطان سینه با اینکه در مردها هم ممکنه رخ بده اما بیشتر زنان رو تهدید می کنه.

۱. تغییر در سینها

حتی اگه به طور منظم ماموگرافی انجام میدید، بعضی نشونه های سرطان سینه ممکنه تشخیص داده نشن یا بین زمانای معاینه ظاهر شن. برآمدگیای سفت یا برجستگیای روی سینه و زیر بغل ممکنه سرطانی باشن و نباید ندیده گرفته شن. اگه در یک یا هر دو سینه احساس جریان گرما، قرمزی، تیرگی، تورم، سوزش یا نا آرومی دارین، این موارد ممکنه از نشونه های سرطان باشن. به غیر از این علائم یا همراه اونا ممکنه موارد دیگری مثل تغییر اندازه سینه (یکی ممکنه بزرگ تر از دیگری شه) و چروک شدن پوست سینه هم رخ بده که جزو نشونه های مهم سرطان حساب می شن. معمولا اعمال فشار بر نوک سینه باعث ترشح مایعی می شه که حتما نشونه سرطان نیس، اما اگه این ترشحات، خونی یا شفاف باشه (شیری نباشه) و فقط از یک سینه یا بدون اعمال فشار بر نوک سینه ترشح شه می تونه از نشونه های سرطان سینه باشه.

۲. الگوی خونریزی غیر عادی

خونریزی واژن در بین دوره های قاعدگی یا بعد از زمان یائسگی غیر عادی حساب می شه. خونریزی موقع تماس جنسی، خونریزی شدید موقع قاعدگی یا چرخه هایی که بیشتر از حد طولانی شن هم باعث نگرانی هستن و باید اونا رو با دکتر تون در بین بذارین. این علائم ممکنه نشون دهنده ی پولیپ اندومتریال (رشد پوشش داخلی دیواره ی رحم) یا از نشونه های سرطان رحم یا دهانه ی رحم باشن.

۱۰ نشونه سرطان که زنان نباید ندیده بگیرن آموزشی

اگه بعد از یائسگی ترشحات خونی، لکه بینی یا دفع لخته ی خون داشتین فورا با دکتر تون مشورت کنین. خونریزی بعد از یائسگی خطر دچار شدن به سرطان دیواره ی رحم رو تا ۶۴ برابر افزایش می ده و طبق تحقیقی که در سال ۲۰۰۳ در آمریکا منتشر شد زنانی که به این نوع خونریزی دچارند، بیشتر از بقیه زنان به سرطان دیواره ی رحم گرفتار می شن.

۳. نفخ

نفخ موقع قاعدگی یک پدیده عادیه. میشه اونو به دلیلای دیگری مثل مشکل در هضم غذا یا خوردن بیشتر از حد هم نسبت داد.

با این حال زنانی که همیشه دچار نفخ هستن و این پدیده بیشتر از سه هفته طول کشیدهه، باید فورا به دکتر مراجعه کنن چون این مشکل ممکنه نشونه سرطان تخمدان باشه. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۱ در آمریکا منتشر شد، ۷۱ درصد از ۱۶۸ زنی که به سرطان تخمدان گرفتار بودن، نفخ غیر عادی و باد شکم رو گزارش کردن. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۴ منتشر شد، اشاره شده که تأخیر بیماران در تشخیص علائم یکی از مهم ترین عوامل سرطان پیشرفته ی تخمدانه. احتمال نجات مریض تا ۵ سال در افرادی که سرطان اونا در مراحل ساده تشخیص داده می شه ۷۰ تا ۹۰ درصده درحالی که این شانس در مراحل پیشرفته، ۲۰ تا ۳۰ درصده.

۴. درد در ناحیه شکم و لگن

۱۰ نشونه سرطان که زنان نباید ندیده بگیرن آموزشی

خانوما معمولا درد ناحیه شکم رو با درد قاعدگی یا مشکلات گوارشی رابطه میدن؛ درحالی که درد همیشگی در ناحیه شکم و لگن می تونه نشونه سرطان تخمدان، دیواره ی رحم یا واژن باشه. این نوع دردها ممکنه با چرخه های قاعدگی نامرتب یا خونریزی بین دوره های قاعدگی همراه باشه که در این صورت خطر سرطان بیشتر هستش. با توجه به تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ در نشریه ی سرطان منتشر شد مبتلایان به سرطان تخمدان، دردِ شکم و لگن رو یکی از نشونه های عادی این مریضی اشاره کردن.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نمونه از خلاقانه ترین شکایات مشتریان از شرکت های معروف دنیا

۵. جوش و خارش واژن

جوشای ناحیه خارجی واژن ممکنه بر اثر نبود رعایت بهداشت یا لباسای تنگ به وجود اومده باشن، اما در بعضی موارد این برآمدگیا نشونه سرطان هستن. شناخت نشونه های این نوع سرطان که کمتر درباره اون بحث شده اهمیت زیادی داره. اگه متوجه برآمدگی ای در ناحیه خارجی واژن شدید، با دکتر تون مشورت کنین. برآمدگیای سرطانی معمولا به رنگ قهوه ای تیره یا سیاه هستن اما ممکنه قرمز، صورتی یا سفید هم باشن. این برآمدگیا ممکنه در هر بخش از قسمت خارجی واژن ظاهر شن اما بیشتر در دور کلیتوریس دیده می شن. بعضی وقتا برآمدگیا در اول به شکل خالای گوشتی هستن و کم کم رنگ و بافت اونا تغییر می کنه. خارش دائمی واژن که با روشای عادی درمان نشه هم می تونه نشونه سرطان دهانه ی رحم باشه.

۶. کاهش اشتها

از دست دادن اشتها یکی دیگر از نشونه هاییه که میشه خیلی راحت اونو با مشکلات بی خطر در رابطه دونست؛ با این حال اگه این وضعیت به مدت طولانی ادامه پیدا کنه یا با بقیه نشونه ها مثل نفخ همراه شه، به معاینه ی فوری احتیاج داره. شکلای جور واجور خاصی از سرطان بر سوخت و ساز بدن اثر می ذارن و باعث کاهش اشتها می شن که سرطان تخمدان هم از این دسته. تحقیقی در سال ۲۰۰۹ نشون داد که کاهش اشتها بعد از نفخ و خونریزی بعد از یائسگی، سومین نشونه ایه که در سرطان تخمدان گزارش شده.

۷. کاهش هموگلوبین

کاهش سطح هموگلوبین خون یکی دیگر از نشونه های سرطان دیواره ی رحمه و باید به سرعت درمان شه. تحقیقی که در سال ۲۰۰۱ منتشر شد ثابت می کنه که کمبود هموگلوبین قبل از درمان، یکی از نشونه های اصلی در بیماران گرفتار به سرطان دیواره ی رحمه و ممکنه باعث اختلالی به نام «ترومبوسیتوز» (thrombocytosis) شه که به تشکیل لختهای خون منجر می شه.

طبق تحقیقی که در سال ۲۰۰۵ در مجله Blood منتشر شد، آنمی یا کم خونی در بیشتر از ۳۰ درصد بیماران گرفتار به سرطان تخمدان قبل از درمان اونا دیده شده.

۸. چاقی

۱۰ نشونه سرطان که زنان نباید ندیده بگیرن آموزشی

چاقی یکی از مهم ترین نشونه ها و عوامل خطرساز سرطان دیواره ی رحمه. در جریان افزایش وزن، سلولای چربی استروژن بیشتری ترشح می کنن. هنگامی که زنان یائسه می شن، ترشح پروژسترون که واسه تنظیم فعالیت استروژن در بدن لازمه متوقف می شه. استروژن در غیاب پروژسترون باعث می شه سلولای رحم به شکل غیر عادی تقسیم شن که باعث بزرگ شدن رحم می شه. این وقایع خطر سرطان رو به میزان زیادی افزایش می ده. با توجه به تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ منتشر شد، افزایش وزن با سرطان رحم رابطه مستقیم داره. طبق این تحقیق زنانی که در ده دوم و سوم زندگی دچار اضافه وزن شد ه ان و این اضافه وزن در اونا باقی مونده بود ۱۰ سال زودتر از زنانی که ده های چهارم و پنجم زندگی شون دچار اضافه وزن شده بودن به سرطان رحم گرفتار شدن.

۹. تکرر ادرار

تکرر ادرار یکی از نشونه های کمتر شناخته شده ی سرطان تخمدانه که ممکنه همراه با درد و سوزش یا بدون این مشکلات باشه. تکرر ادرار ممکنه نشونه عفونت مثانه و مجاری ادرار یا دیابت باشه که همه خیلی راحت واسه دکتر شما قابل تشخیص ان. دلیل تکرر ادرار باید فورا به وسیله دکتر مشخص شه و امکان سرطان تخمدان بررسی شه چون این علامت معمولا نشونه بی خطری تلقی می شه و جدی گرفته نمی شه. طبق تحقیق منتشرشده در سال ۲۰۰۶، تکرر ادرار دومین نشونه عادی سرطان تخمدان به وسیله بیماران گزارش شده.

۱۰. ترشحات غیرخونی

همونجوریکه ترشحات خونی در بین دوره های قاعدگی و بعد از یائسگی از نشونه های مهم سرطان دیواره ی رحم هستن، ترشحات غیرخونی هم می تونن نشونه سرطان باشن. حدود ۱۰ درصد از ترشحات به دلیل سرطان دیواره ی رحم غیرخونی هستن. پس در صورت مشاهده ی تکراری ترشحات غیرخونی حتما به دکتر خود مراجعه کنین.

منبع : top10homeremedies

دسته‌ها: آموزشی