تعداد زیادی افراد باهوش دوروبر ما وجود دارن، اما باهوش بودن شون رو جار نمی زنن. این به ذات اونا برمیگرده که سعی می کنن زندگی شون رو بدون جلب توجه بقیه بگذرونن. شما می تونین اونو شکسته نفسی بنامید، اما این افراد قلبا تمایل دارن فردی متوسط به نظر برسن. شمام ممکنه همین طور باشین. نشونه های ارائه شده اینجا میگه، شاید شما فرد باهوشی باشین؛ بدون اونکه این ویژگی رو بروز بدین.

 

۱. شب زنده دار هستین

تحقیقات گذشته نشون میدن افرادی که ترجیح میدن تا دیروقت بیدار بمونن و بهترین کارای خود رو در شب بکنن، به طور میانگین از ضریب هوشی بالاتری نسبت به افراد سحرخیز (افرادی که در صبحگاه کارای خود رو انجام میدن) برخوردارن.

۱۰ نشونه که می گوید شما باهوش هستین اما خودتون خبر ندارین آموزشی

دقت کنین که بیدارماندن تا دیروقت، مغز شما رو به شکل جادویی باهوش تر نمی کنه، بلکه واقعیت اینه که افراد باهوش تر در طول شب بیشتر به کار فکر می کنن و در بین کار به خواب می رن. مثلا درحالی که همه دوستان تون سریع به خواب می رن، شما واسه کسب اطلاعات بیشتر در اینترنت جست وجو می کنین، مطالعه می کنین، نواختن گیتار رو یاد می گیرین و به تکمیل پروژه های جورواجور می پردازید.

۲. تقریبا ساکت هستین

ممکنه خیالات غلطی درباره افراد ساکت داشته باشین که با عنوان درون گرا، مردم فرار یا لقبایی این چنینی نامیده می شن. افراد بسیار هوشمند بیشتر از سخن گفتن دوری می کنن. اونا مقداری از زمان خود رو واسه تفکر درباره چیزی که گفته شده می گذرونن و جوابای مناسب رو آماده می کنن. اونا ساکت بودن رو بهتر از گفتن سخن بیهوده میدونن. البته دقت کنین که همه افراد ساکت هم حتما باهوش نیستن.

۳. با مشکلات خود رودررو میشید

ممکنه خود رو در روبرو شدن با مشکلات مختلفی ببینین اما فرد باهوش اجازه نخواد داد که مشکلات، زندگی اونو تحت تاثیر بذاره. فرد باهوش می دونه چیجوری مشکلات رو اولویت بندی کنه و به اونا درست زمان بروزشان، قبل اینکه از کنترل خارج شن، رسیدگی کنن.

اگه فردی هستین که با مشکلات روبه رو میشید، به رقابتا خوش اومد می گین و همیشه در مرز منطقه آرامش خود حرکت می کنین، این شانس هست که فردی باهوش باشین.

۱۰ نشونه که می گوید شما باهوش هستین اما خودتون خبر ندارین آموزشی

آرامش

۴. با افراد باهوش و خلاق در رابطه هستین

۱۰ نشونه که می گوید شما باهوش هستین اما خودتون خبر ندارین آموزشی

شرکتی که در اون کار می کنین، درخشش خوبی از اینه که چیجوری فردی هستین. افراد باهوش و خلاق تمایل دارن با افرادی مثل خود کار کنن. بعضی استثنائات هست اما اگه حدود ۸۰ درصد از افرادی که با اونا در رابطه هستین باهوش باشن، شاید شمام فرد باهوشی هستین.

۵. کمال گرا هستین

افراد باهوش همیشه در جست وجوی کمال هستن، پس هر دفعه که اونا رو می ببینن می تونین پیشرفتای خیلی کوچیکی در اونا مشاهده کنین. اونا همیشه کمی با دفعه ی قبل فرق دارن. این کمال گرایی در همه جنبه های زندگی، از سعی واسه واسه مهارت در سخن گویی گرفته تا صرف زمان واسه تمرین گلف یا پرتاب دارت بروز می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نشونه سرطان که زنان نباید ندیده بگیرن

۶. نقاد خود هستین

خودشیفتهای بسیاری وجود دارن که بعضی وقتا به خود و بقیه درباره اینکه چیجوری در موردی خاص خوب عمل میکنن، دروغ میگن؛ پس اگه مشاهده کنین فردی خودمنتقده و انتقاد رو قبول می کنه، واسه شما جالب باشه. توانایی شما واسه پذیرش خطاهای خود و سعی واسه تصحیح اونا نشون دهنده ی باهوش بودن شماس.

۷. تمایل دارین مطلع و به روز باشین

افراد باهوش علاقه دارن تا خود رو با آخرین پیشرفتا در بخشای جور واجور به روز کنن و همیشه سعی می کنن تا خود رو ذره ذره بهبود بخشند. یک فرد باهوش سعی می کنه تا موضوعاتی رو که مستقیما به زندگی اش مربوطه یا به اونا علاقه داره، بیاموزد. جمع آوری اطلاعات، یادگیری موارد جدید و پیشرفت مهارتای به درد بخور، روش زندگی افراد باهوشه.

۸. همیشه با پروژه ها و کارای متفاوت بسیاری مشغول هستین

صحبت از مشغول به کار بودن، بیان کننده خوبی از هوش شماس. افراد باهوش همیشه تعدادی پروژه دارن که روی اونا کار می کنن. اونا شاید زبون انگلیسی خود رو بهبود می بخشن، ضرب المثلای به درد بخور چینی یاد می گیرن، بروشورهای تعمیرات خونه رو مطالعه می کنن، تعدادی از دستورالعملای جدید آشپزی رو در آشپزخانه امتحان می کنن یا کتابی درباره موضوع مورد علاقه شون می نویسند. افراد باهوش وقت آزاد خود رو با فعالیتایی می گذرونن که به بهتر شدن توانایی شون در بخشای دیگر کمک می کنه.

۹. فعالانه گوش میدید

۱۰ نشونه که می گوید شما باهوش هستین اما خودتون خبر ندارین آموزشی

هنگام گفت وگو با بقیه، فرد باهوش واسه قطع کردن حرف طرف مقابل و صحبت کردنای طولانی تمایل یا تلاشی نداره.

اونا واقعا ساکت می شینن و به چیزی که گفته می شه گوش میدن تا بتونن به این گفته ها فکر کنن. اگه اونا چیزی بپرسند، حقیقتا به گفت وگو جهت میدن. اونا واقعا پیشنهادای مفیدی ارائه میدن یا حتی با روش خود، شما رو به طرف نتایج صحیحی جهت میدن. اگه دوستان شما از صحبت با شما لذت می برن و به شما میگن که مستمع خوبی هستین، شما شاید یک دوست خوب و البته فرد باهوشی هستین.

۱۰. توهم باهوش بودن ندارین

به دلیل چیزی که «اثر دانینگ-کروگر» نامیده شده، افرادی که لیاقتای کمی دارن تمایل دارن درباره توانایی هاشون غلو کنن، در حالی که افراد با صلاحیت بالا تمایل به دست ِکم گرفتن خودشون دارن! حقیقتا این موضوع به این معنیه که هرچه هوشمندتر و ماهرتر باشین، بیشتر متوجه میشید که چه فضایی واسه بهبود هست و شما از علم یا سطح مهارت فعلی خود رضایت ندارین. این نشونه ای از افراد فوق العاده باهوشه که فردی عادی به نظر برسن. اونا هوش خود رو با افتخار به همراه دارن اما با اون خودنمایی نمی کنن.دسته‌ها: آموزشی