شبکه های اجتماعی تغییر زیادی در زندگی آدما ایجاد کردن و تبدیل به پل ارتباطی بین میلیونا نفر شدن. باوجود امتیازای جورواجور، وابستگی به این پدیده نوین مشکل کلی ی خیلی از آدم هاست! به جای بهره بردن از این فناوری، در نقطه مقابل اعتیاد به شبکه های اجتماعی زندگی رو از آدما گرفته. اگه می خواید بدونین در دسته معتادان به شبکه های اجتماعی قرار می گیرین، این مطلب به شما کمک می کنه. اگه نشونه های زیر رو در خود می ببینن، شاید وقت اون رسیده در روش برخوردتان با شبکه های اجتماعی تغییر بسازین.

 

۱. صبحا پیش از هر کاری به سراغ شبکه های اجتماعی می روید

تقریبا همه کسائی که به شبکه های اجتماعی وابستگی و اعتیاد دارن، روزشون رو با گشت زنی بیهوده و بی هدف در تلگرام، اینستاگرام، فیسبوک یا توئیتر شروع می کنن. بعضی هم بالاتر رفته و از خواب شبونه شون میزنن و به این کار می پرازن.

۲. ساعتا وقت تون رو صرف دنبال کردن هیچ وپوچ می کنین

۱۰ نشونه که می گوید دچار اعتیاد به شبکه های اجتماعی هستین " آموزشی

بزرگ ترین مشکل اعتیاد به شبکه های اجتماعی به تأخیرانداختن کارهاست. این آدما توانایی مقابله با میل به دنبال کردن شبکه های اجتماعی رو ندارن.

ویدئوهای ناتمام گربهایی که می ترسن، نوزادان بانمکی که می خندن یا عکسای مربوط به دوست سابق تون که به یک سال پیش برمیگرده؛ مهم نیس چی باشه، به هرحال چیزی پیدا می کنین که نیازتون رو فروکش و درنتیجه اسیرتون کنه!

۳. مهم نیس کجا هستین، از سرزدن به شبکه های اجتماعی دست نمی کشید

مطمئنا دیده اید کسائی رو که سر میز غذا سرشون در گوشی شونه؛ شاید خودتون هم مثل این آدما هستین؟!

اشکالی نداره در تعطیلات یا حتی سرکار، هرازگاهی سری به فیسبوک و اینستاگرام بزنین، اما اگه در تاکسی و اتوبوس، هنگام غذاخوردن، حتی در جلسات کاری حواس تون پیوسته به گوشی تونه، یک جای کار می لنگد.

۴. از هر چیزی و هر کاری عکس می گیرین

همیشه احساس می کنین باید بهترین عکسا رو واسه صفحه اینستاگرام تون بگیرین، حتی ممکنه احساس کنین زیر فشار هستین! این یکی از نشونه های اعتیاد به شبکه های اجتماعیه.

سلفی باشه یا عکسی از طبیعت زیبای دور تون، شما باید بهترین تصویر رو ایجاد کنین. این روند ممکنه واسه دور و بریا تون آزاردهنده باشه، اما شما خیلی به این مسئله اهمیت نمی بدین.

۵. تصور می کنین که صدای اخطار پیام جدید رو می شنوین

وقتی ذهن تون درگیر شبکه های اجتماعی باشه، شنیدن صدای اخطار اعلام پیام جدید، هیجان زده تون می کنه. اما اگه تصور می کنین که صدای اخطار شنیدین، بی دودلی دچار مشکل شدین.

واسه خیلی از ما پیش اومده احساس کنیم، صدای لرزش گوشی مون رو شنیده ایم و بی هوا به طرف اون رفته ایم، به ویژه اگه منتظر تماس یا پیامی باشیم. اما اگه این اتفاق بی دلیل و پیوسته واسه تون تکرار می شه، حتما باید فکری واسه اون بکنین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نقل قولی که زندگی تون رو عوض می کنه

دکتر «مایکل راتبرگ» این پدیده رو «سندرم لرزش خیالی» نامیدهه. برمبنای پژوهشی در دانشگاهای آمریکا از هر ۱۰ دانشجو، ۹ نفر این پدیده رو تجربه کردن!

۶. فقط به وسیله شبکه های اجتماعی با دوستان تون رابطه دارین

۱۰ نشونه که می گوید دچار اعتیاد به شبکه های اجتماعی هستین " آموزشی

روزهایی که می شد با بی توجهی به زنگ گوشی تلفن از بقیه فاصله گرفت، گذشته ان. الان با وجود فیسبوک و اینستاگرام و فعالیت ۲۴ساعته ی این اپلیکیشنا نمی تونین به این سادگی رابطه تون رو با بقیه قطع کنین.

بقیه چون میدونن شمام از این اپلیکیشنا استفاده می کنین و در شبکه های اجتماعی عضو هستین، از همین راه با شما رابطه برقرار می کنن. این جور رابطه در عین نزدیکی شما رو از همدیگه دور می کنه؛ دیدار رودررو جای رابطه های مجازی رو نمی گیره.

۷. شبکه های اجتماعی بر هر کاری اولویت دارن

واسه تون پیش اومده که به تماشای سریال موردعلاقه تون بشینین، اما ساعتی بعد وقتی سرتون رو از گوشی تون در میارید فهمیده باشین سریال تموم شده؟!

همه کسائی که نمی تونن دوری از گوشی گوشی موبایل شون رو تحمل کنن، خوب میدونن که هیچی حتی کارای موردعلاقه شون نمیتونه با احتیاج به همراهی همیشگی گوشی و رابطه با دنیای مجازی رقابت کنه.

۸. خیلی حواس تون به «لایک»هاست

۱۰ نشونه که می گوید دچار اعتیاد به شبکه های اجتماعی هستین " آموزشی

تعداد لایکای دنیای مجازی خیلی واسه سینه چاکان رسانه های اجتماعی (و البته فعالان این زمینه از بعدی دیگر) مهمه، چون نشونه دیده شدن و پذیرش بیشتره؛ پس از یه مدت، گرفتن لایکای بیشتر تبدیل به اعتیاد می شه.

واسه خورهای سلفی چیزی بهتر از تعداد بالای لایک در صفحه اینستاگرام شون نیس؛ ترسی هم از اعتراف به این موضوع ندارن.

۹. زندگی بدون wifi واسه تون طاقت فراست

در زندگی هر کسی رخدادهای بد پیش میاد. واسه نسل دنیای مجازی و شبکه های اجتماعی مصیبتی بالاتر از قطع اینترنت نیس!

ناتوانی از ندیدن عکسا و ویدئوهای ناتموم دوستان و آشنایان وضعیتی هولناکه. پس حضور در مکانی که امکان دسترسی به اینترنت رو ندارین، واسه تون بسیار سخت و امکان ناپذیره.

۱۰. انتخاب پست مناسب مایه ی عذاب تونه

درست مثل انتخاب بهترین سلفی، انتخاب بهترین جمله واسه توئیتر یا بهترین پست واسه فیسبوک با دردسر بسیاری همراهه.

به طور عادی یک پست معمولی اینجور افرادی تا ۱۰ بار بازنویسی شده، بهبودها و ویرایشای زیادی رو گذروندهه و حتی ممکنه، چندین بار پاک شده باشه. بله قضیه خیلی خیلی مهمه!

۱

دسته‌ها: آموزشی